Historia ORKIESTRY DĘTEJ MCT w Żerkowie


W 1993 roku rodzi się idea powstania orkiestry dętej. Inicjatorami założenia orkiestry byli Burmistrz i Rada Miejsko Gminna w Żerkowie. Orkiestra powstała od podstaw, zakupiono niezbędne instrumenty i mundury.
Pierwszy oficjalny występ odbył się w dniu 7 maja 1994 roku na uroczystości 90-lecia powstania OSP Żerków połączonej z wręczeniem odtworzonego sztandaru.
Orkiestra Dęta - 1994 r.
W dniu założenia orkiestra liczyła 27 członków, kapelmistrzem został dh Jerzy Nowacki , który tę funkcje pełni do chwili obecnej. Przez cały czas działania Orkiestry odbywają się zajęcia, próby, szkolenia, przyjmowani są nowi członkowie, trwa szkolenie od podstaw gry na instrumentach muzycznych dzieci i młodzieży. Orkiestra swoimi występami uświetnia wszelkiego rodzaju uroczystości i imprezy na terenie gminy i powiatu, występuje na pokazach, przeglądach i koncertach orkiestr dętych w kraju i zagranicą.
Występy Orkiestry Dętej z Żerkowa można było podziwiać m.in.:
- 1995r. pokaz i koncerty w zaprzyjaźnionej gminie holenderskiej Gasselte, gdzie nawiązują współpracę z tamtejszą orkiestrą, która zostaje zaproszona na festyn w Żerkowie,
- 1998r. Wojewódzki Przegląd Orkiestr Strażackich w Kępnie, gdzie w nagrodę otrzymała instrument muzyczny klarnet, - 1999r. występ w Holandii z okazji 75-lecia orkiestry strażackiej z gminy Gasselte, gdzie zagrała szereg koncertów, - corocznie w październiku orkiestra jest zapraszana na Międzynarodowy Dzień Muzyki w Tarcach, - uświetnia dożynki i uroczystości państwowe na terenie gminy, powiatu, województwa, bierze udział w corocznych obchodach dni ochrony przeciwpożarowej i Święta Strażaka.
Kapelmistrz Jerzy Nowacki z zespołem mażoretek.
Od 2003 roku odbywają się wyjazdowe warsztaty muzyczne, sponsorowane częściowo przez Starostwo Powiatowe, gdzie członkowie orkiestry podnoszą swoje kwalifikacje muzyczne, połączone z wypoczynkiem. Orkiestra Dęta - 2004 r. W dniu 11 września 2004 roku orkiestra obchodziła swój jubileusz 10-lecia powstania i działalności na rzecz społeczeństwa.
Próby:


W każdy piątkek w godzinach od 15-19 instrument
Autorem strony jest: Michał Zieliński kontakt:m_zerkow@o2.pl